پکینگ برج خنک کننده چیست ؟

پکینگ برج خنک کننده چیست ؟

پکینگ برج خنک کننده چیست؟

پکینگ کولینگ تاور یا پکینگ برج خنک کننده وسیله ای است که در برج خنک کننده به کار برده شده و به عنوان سطح انتقال حرارت به کار برده می شود. یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پکینگ کولینگ تاور (Cooling Tower) در برج خنک کننده استفاده بهینه از عملکرد دمایی برج خنک کن می باشد. استفاده از مقدار مناسبی از پکینگ می تواند بازدهی کولینگ تاور را بسیار بالا ببرد. در واقع این وسیله کاربردی سطح تماس هوا با آب را افزایش داده و منجر به کاهش دمای آب ورودی و خنک شدن آن می گردد.

 

استفاده از پکینگ کولینگ تاور در برج های خنک کننده

مواد پر کننده برج و پکینگ برج خنک کننده در کولینگ تاورها برای ارائه سطحی بلند جهت چگالش و افزایش غلظت بخار بدون محدود کردن جریان هوا استفاده می شود. پکینگ کولینگ تاور بر اساس عملکرد و کاربردش، در اشکال مختلف و به صورت توده ای مستحکم ساخته می شود. در واقع یک ستون استوانه ای شکل، یک سطح وسیعتر را برای گاز و مایع در یک اسکرابر شبکه ای برای ایجاد تماس فراهم می کند.

پکینگ برج خنک کننده استفاده های دیگری همچون اکسیژن سازی، جذب، دفع، استخراج، خشک کردن، مزارع پرورش ماهی، مخلوط کردن، تصفیه آب، تولید آب داغ با تماس مستقیم، تصفیه گازهای گلخانه ای و فیلترکردن بیولوژیکی استفاده می شود.

اشکال پکینگ برج خنک کننده بسته به کاربرد آن عمدتا نامنظم یا منظم است. پکینگ نامرتب روشی به نسبت ارزان جهت افزایش کارایی و گنجایش برج خنک کننده است. از جمله امکانات این نوع پکینگ می توان به تقطیر بالا، جذب، بازدهی بهینه، ضریب انتقال حرارت ویژه خاص و نسبت قدرت بالا به وزن اشاره کرد که برخی از این نوع پکینگ ها با توجه به قدرت مکانیکی بالا، قابل مقایسه با حلقه های پال هستند.

 

فاکتورهای مهم در ساخت پکینگ کولینگ تاور

از جمله مهم ترین مواردی که در هنگام ساخت و طراحی برج های خنک کننده می بایست در نظر گرفته شود، انتخاب نوع پکینگ برج خنک کننده می باشد. در واقع دمای آب مورد استفاده، کیفیت (خصوصا از لحاظ سختی آب موجود)، آلودگی های محلی و از همه مهمتر نوع صنعت مورد استفاده می بایستی مورد بررسی دقیق قرار گیرند. مهم ترین عواملی که در تهیه و ساخت پکینگ برج کننده می بایست مد نظر قرار گیرند عبارتند از : مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی، اشعه ماورای بنفش خورشید، قابلیت شستشو با اسید جهت نظافت و جرم زدایی و مقاومت دمایی بالا بدون تغییر شکل.

از آن جایی که این محصول، مصرفی است در طول عمر مفید کولینگ تاورها، پکینگ برج خنک کننده نیازمند تعویض های متعدد خواهد بود و با توجه به تماس مستقیم پکینگ با آب، بالابودن کیفیت و مقاومت موادی که  با آن ساخته می شود بسیار مهم است.

خواندن این مطلب را نیز پیشنهاد می‌کنیم:  عملکرد برج خنک کننده چگونه است؟

اصول طراحی برج خنک کننده بر پایه سطح تماس بین آب و هوا می باشد. در نتیجه همواره سطوحی که آب را به لحاظ انتقال حرارت در تماس با هوا قرار می دهند بسیار مورد توجه باید قرار گیرد. این بدین معنی است که انتخاب جنس و نوع پکینگ مدیا نیاز به کارشناسی دارد. اهمیت این بخش به حدی است که از کار افتادن آن به معنی از بین رفتن کارایی کل سیستم می باشد . انتخاب جنس و نوع پکینگ و حتی گام پکینگ و ابعاد پکینگ یکی از وظایف طراحان کولینگ تاور می باشد.

مهمترین فاکتورهایی که می بایست در هنگام انتخاب پکینگ کولینگ تاور به آن توجه داشت، به شرخ زیر است:

  1. میزان سختی آب در گردش
  2. دمای آب گرم ورودی به کولینگ تاور
  3. راندمان حرارتی
  4. میزان لزج بودن سیال
  5. میزان اسیدی یا بازی بودن آب و یا سیال های دیگر

بنابر این مشخصات محیط مورد استفاده و آنالیز سیال در گردش و همچنین بازه ی دمایی این سیال باید مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت می توان با در نظر گرفتن بالاترین راندمان حرارتی , بالاترین عمر مفید و بالاترین سطح ویژه نوع و جنس پکینگ را انتخاب نمود.

میزان سطح مفید در واحد حجم پکینگ (با واحد مترمربع/متر مکعب) فاکتور بسیار مهم دیگری است که در هنگام محاسبه پکینگ کولینگ تاور می بایست در نظر گرفته شود.

انواع پکینگ برج خنک کننده از نظر شکل هندسی

پکینگ فیلم (Film Packing)

در این مدل پکینگ کولینگ تاور، که به آن‌ها پکینگ آبشاری نیز گفته میشود، هدف ایجاد سطح انتقال حرارت توسط ایجاد لایه ها یا فیلم های نازک آب در داخل آنها می باشد. این نوع پکینگ ها از صفحات مورب مواج از متریال PVC یا PP پلی پروپیلن با ضخامت بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میکرون تشکیل شده اند. این صفحات با توجه به گام پکینگ در فاصله های معینی از هم بین ۱۲ تا ۲۱ میلی متر قرار می گیرند و با چسب و جوش پلاستیک ثابت می شوند.
این مدل از پکینگها غالبا دارای جنس پلی پروپیلن (PP) و یا پلی وینیل کلراید (PVC)میباشند. استفاده از لایه پلیمری در این نوع از پکینگ وهمچنین ایجاد لایه ی نازکی از آب، دلیل نامگذاری آن به پکینگ فیلم است.
نکته ی قابل ذکر در مورد Film Packing پلی پروپیلن اتصالات صفحات آن است. این کار از طریق جوش حرارتی و با کمک دستگاهی به نام جوش اولتراسونیک صورت میگیرد. برای اطمینان از مقاومت مکانیکی به صورت میانگین تعداد بیست هزار نقطه جوش، در هر متر مکعب از پکینگ فیلم، ایجاد میشود.
در نقطه مقابل، در پکینگ فیلم از جنس پی وی سی ، اتصالات با کمک چسب انجام میشود. این باعث میشود که در گذر زمان و برخورد مواد شیمیایی، اتصالات ضعیف تر شده و از بین بروند.

خواندن این مطلب را نیز پیشنهاد می‌کنیم:  تعمیر برج خنک کننده فایبرگلاس

پکینگ نت اسپلش (Net Splash Packing)

این نوع از پکینگ کولینگ تاور کاربرد بیشتری نسبت به سایر مدلها دارد. به دلیل شکل شبکه ای (توری شکل)، و ایجاد شدن قطرات آب با اسپری شدن روی آن، به نام پکینگ اسپلش نامگذاری شده است. از لحاظ ابعاد استاندارد آن به شکل زیر است.
طول : ۹۰ سانتی متر ، عرض ۶۰ سانتی متر ، ارتفاع ۴۵ سانتی متر. ( توضیح اینکه عرض بلوک قابل سفارشی سازی براساس درخواست خریدار خواهد بود.)

پکینگ رندوم اسپلش (Random Splash Packing)


این مدل از پکینگ کولینگ تاور به شکل قطعات کوچک پلاستیکی است. این قطعات را به شکل فله ای داخل برج خنک کننده میریزند. به همین دلیل به آنها پکینگ رندوم (Random) گفته میشود. این نوع از پکینگها کاربرد زیادی ندارند. دلیل اصلی آن هم عدم استفاده مفید از تمام سطوح آن ( به دلیل جریان نامناسب آب) و خیس نشدن تمام سطح پکینگ است. در عین حال برای استفاده آن نیاز است داخل برج خنک کننده توری نصب شود. اینها باعث میشود که این نوع فیلینگ برج خنک کننده طرفدار زیادی نداشته باشد.

پکینگ گرید اسپلش (Grid Splash Packing)


این نوع از پکینگها به صورت صفحات مشبک ساخته میشوند. این صفحات مشبک را روی هم میچینند تا بلوک پکینگ ساخته شود. پکینگ گرید اسپلش در مکانها و کاربردهایی که آلودگی آب بسیار بالا است استفاده میکنند. برای مثال در صنایعی مانند تولید فولاد و آهن، کارخانجات تولید روغن و برای استفاده از آب دریا میتوان نام برد.

پکینگ اسپلش وی بار (V-Bar Splash Packing)

نوع Splash V-Bar پکینگ برج خنک کننده را به صورت پروفیلهایی با شکل V و دارای سوراخ میسازند. نصب آنها نیز به شکل افقی در داخل برج خنک کن و با فاصله هایی معین انجام میشود. از این مدل نیز در آبهای با آلودگی بالا استفاده میشود. ایراد استفاده ازاین نوع پکینگ کولینگ تاور این است که ارتفاع زیادی نیاز دارد تا بهترین بازدهی را داشته باشد.

 

خصوصیات پکینگ مناسب در کولینگ تاور

  1. مقاومت بالا در مقابل عوامل شیمیایی موجود در آب
  2. مقاومت بالا در برابر خوردگی
  3. ایجاد زمان مناسب برای ایجاد فیلمی از آب گرم جهت تبخیر
  4. مقاومت بالا در مقابل درجه حرارت آب گرم تا ۵۰ درجه سانتی گراد
  5. بروز کمترین افت فشار استاتیک در مقابل جریان هوا

درباره نویسنده

MaralAdmin

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه