پکینگ برج خنک کننده، اصل کار و انواع آن

پکینگ برج خنک کننده به صورت کلی به دو نوع اسپلش و فیلمی تقسیم میشود. به طور خلاصه، پکینگ و هدف استفاده از آن در برج های خنک کننده افزایش زمان و سطح تماس میان آب و هوا است. در پکینگ های اسپلش آب به صورت قطرات ریزی در می آید که قادر است بدین ترتیب زمان تماس آب و زمان تماس آب و هوا را افزایش دهد و در پکینگ های فیلمی آب به صورت لایه خیلی نازک در آمده که این هدف را دنبال می کند.

پکینگ برج خنک کننده در واقع یک عنصر بسیار مهم و حیاتی محسوب می شود . عملکرد پکینگ در برجهای خنک کننده، به این صورت است که گرما داخل برج را به آب و حرارت را از آب به هوا منتقل کند.

ارتباط مستقیمی بین برج های خنک کننده و استفاده مناسب آنها از پکینگ وجود دارد. به این صورت که اگر زمان میان تماس آب و هوا در برج خنک کننده بیشتر باشه در واقع انتقال حرارت در برج بیشتر انجام شده پس برج سریعتر خنک می شود و در نتیجه راندمان برج خنک کننده هم افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از پکینگ ها یک راه حل اقتصادی و مناسب است که ضمن صرفه جویی در میزان مصرف آب، به قدر قابل توجهی عملکرد برجهای خنک کننده که در واقع ابزاری مهم و البته گران محسوب میشوند را افزایش خواهد داد.

پکینگ اسپلش:

یکی از بهترین پکینگ های موجود در بازار، پکینگ اسپلش است. نوع عملکرد این پکینگ بدین صورت است که مطابق تصویر از لایه بندی های متعدد و میله های پلاستیکی تشکل شده است. آب به صورت قطرات بسیار زیر از بالا وارد می شود و قطره قطره بر روی این میله ها چکه میکند. هرچقدر قطرات در این نوع پیکنگ ریز تر باشد، سطح تماس آن با هوا و زمان آن، بیشتر بوده و خنک کنندگی مناسب تری حاصل خواهد شد. پکینگ اسپلش به صورت سنتی از چوب ساخته می شد که هم اکنون به صورت مدرن جنس آن pvc است و در سایر و انواع مختلف موجود است

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

از دیگر مزایای استفاده از پکینگ اسپلش، می توانیم به کمتر بودن مشکل رسوب گذاری در آن اشاره کرد. در پکینگ اسپلش قطرات ریز آب با برخورد با میله ها به صورت متوالی، و پرتاب شدن به سمت پایین، فرصت خنک کنندگی پیدا کرده و به سبب همین برخورد های پی در پی قطرات آب، امکان رسوب گذاری به حد قابل توجهی کاهش می باید. این عملکرد برای کارگاه هایی با کیفیت آب نا مناسب و سختی آب بالا مساعد است و میتوانند برای خنک کنندگی برج های خود از پکینگ اسپلش استفاده کنند.

اسپلش پکینگ کولینگ تاور

در اسپلش بار، با توجه به حرکت به سمت پایین قطرات آب، پکینگ اسپلش در جهت افقی قرار می گیرد و مقاومتی در برابر هوا وجود ندارد. جریان هوا به صورت افقی و جریان آب به صورت عمودی است. تنها موردی که دقیقا باید در نظر داشت، نصب تراز پکینیگ اسپلش است. اگر این میله تراز نباید، آب به یک سمت متمایل شده و علاوه بر مشکل رسوب گذاری، خنک کنندگی به صورت یکنواحت انجام نمی گیرد

مزایا پکینگ اسپلش در یک نگاه:

 • مناسب برای آب بی کیفیت
 • عمر بالا
 • عدم رسوب گذاری
 • بازیافت آب جهت خنک کنندگی و صرفه جویی
 • مراقب و نگهداری آسان
 • مقاوم در براربر گرمای زیاد

پکینگ فیلمی:

پکینگ فیلیمی نوع دیگری از انواع پکینگ برج خنک کننده است. این نوع پکینگ از ورق های pvc که در کنار هم به صورت فرم دارد  یا حتی صاف قرار دارند، ایجاد شده است. عملکرد این نوع پکینگ بدین صورت است که آب را به طور لایه ای نازک در آورده که موجب ایجاد سطح وسیعی از آب و هوا شده و خنک کنندگی انجام میگیرد.

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

پکینگ فیلمی بر خلاف پکینگ اسپلش برای آی با کیفیت و تمیز مناسب است چرا که اگر در آب رسوبات باشد، سریعا بین دو ورق این رسوبات انباشته شده و درنهایت موجب گرفتگی پکینگ یا حتی خرابی آن می شود.

در طراحی پکینگ فیلمی ورق ها به صورت زنبوری یا چین دار طراحی میشوند، که سطح بیشتری بین آب و هو ایجاد شده و نتیجه بهتری حاصل گردد. ورق های پکینگ فیلمی در فاصله 3.5 اینچ (19 میلی متر) هم دیگر نصب می شوند. این فاصله استاندارد علاوه بر اینکه اجازه عبور هوا را می دهد، کمتر دچار مشکل رسوب گذاری و گرفتی می شود. در این نوع پکینگ باشد توجه کرد که توزیع و فاصله ورق ها یکسان باشد

از جمله عواملی که موجب کاهش راندمان در پکینگ فیلمی می شود، فرار هوا است. این مشکل زمانی رخ میدهد که قسمتی از پکینگ خشک بماند. همچنین اگر فاصله بین دو صفحه کم باشد، موجب رسوب گذاری، ایجاد جلبک و در نهایت گرفتگی پکینگ می شود. در این صورت علاوه بر کم شدن راندمان شاید مجبور به صرف هزینه برای تعویض و تعمیر نیز باشیم.

پکینگ های فیلمی به دلیل اینکه امکان استفاده در ابعاد کوچک را دارد، بیشتر از پکینگ های اسپلش مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع پکینگ در برج های خنک کننده با جریان متقاطع و همچنین برج های جریان مخالف قابل استفاده است. به بیان دیگر همه برج های خنک کننده جریان مخالف و بیش از 50 درصد برج های خنک کننده جریان متقاطع از پکینگ فیلمی استفاده می کنند.

پکینگ فیلمی کولینگ تاور

مزایا پکینگ فیلمی در یک نگاه:

 • امکان استفاده در ابعاد کم
 • راندمان زیاد
 • یهرگیری آسان
 • تعمیر و نگهداری راحت
 • قابل استفاده در انواع برج خنک کننده

جمع بندی:

هر دو نوع پکینگ اسپلش و فیلمی مورد تایید هستند اما از نظر رادمان، پکینگ فیلمی به نسبت اسپلش، بالاتر بوده و به همین جهت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما ایراد بزرگ پکینگ فیلمی به نسبت پکینگ اسپلش، مشکل رسوب گذاری و دردسرهایی است که معمولا پس از مدتی گریبان گیر برج های خنک کننده خواهد شد

انواع پکینگ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن