پکینگ برج خنک کننده

برج خنک کننده که به کولینگ تاور یا برج خنک کن هم شناخته می شود وسیله ای است که توسط آن آب را خنک می کنند.هنگامی که صحبت از انتقال گرما و به طور دقیق تر، خنک کننده مایعات می شود، کار آمد ترین راه برای انجام فرآیند خنک کردن، استفاده از فرایند خنک کردن به صورت تبخیری است. این روشی برای خنک سازی است که از هزاران سال پیش توسط مصریان و ایرانیان باستان از آن استفاده می کرده اند. نحوه ی کار آن به این شکل است که ستون های بادی در پشت بام خانه نصب می شد تا باد وارد آن شوند و این جریان باد از روی آب قنات عبور می کند و باعث می شود که دما آب کاهش پیدا کند و به مکان مورد نظر انتقال پیدا کند و منشأ خنک کننده راحتی را فراهم می کند. امروزه، خنک کننده تبخیری دقیقاً از همان متد برای این کار استفاده می کند اما از پیشرفت های تکنولوژیکی در مواد و طراحی برای بهبود بیشتر این روش کارآمد خنک سازی استفاده می کند. این مقاله بر روی برج های خنک کننده و به طور خاص تر، برج های خنک کننده مدار باز و اهمیت لایه انتقال حرارت پکینگ برج خنک کننده تمرکز دارد.

برج خنک کننده مدار باز چیست؟ مقایسه برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته

یک برج خنک کننده مدار باز نوعی برج خنک کننده است که در آن هیچ فضای خالی در حلقه خنک کننده آن وجود ندارد. آب خنک شده از طریق فرایند های لازم جریان می یابد و به برج خنک کننده باز می گردد ، و با فرآیند گرم می شود و از طریق خنک کننده تبخیری آماده سرد شدن دوباره می شود.
اگر بخواهیم برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته را با هم مقایسه کنیم می توان گفت که برج خنک کننده مدار بسته دارای مدار اولیه و ثانویه است. این مدار خنک کننده، مایعات را از فرآیند جدا می کند و سپس آب بر روی یک سیم پیچ که درون برج قرار دارد گردش می یابد، که از طریق ورودی فن، خنک کننده تبخیری را به حلقه فرآیند می رساند، که با این کار، آب خنک را به سیستم بر می گرداند. لازم به ذکر است که وجود یک برج مدار باز به راحتی امکان پذیر است اما ایجاد یک مدار بسته از طریق اتصال یک مبدل حرارتی، باعث جداسازی فرآیند اصلی و فرایند خنک کننده می شود.

پالرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

هدف از پکینگ برج خنک کننده چیست؟

پکینگ برج خنک کننده، که به عنوان بسته انتقال حرارت یا بسته پر کننده نیز شناخته می شود، سطح وسیعی را برای ایجاد خنک کننده تبخیری فراهم می کند. که این پکینگ در زیر لایه توزیع آب و بالاتر از مخزن برج خنک کننده قرار دارد. بسته به نوع طراحی برج، هوا از طریق آن ها خارج می شود یا از طریق لایه پکینگ به مخزن مجدد وارد می شود. با عبور هوا از روی مخزن آب، فرایند خنک کننده تبخیری اتفاق می افتد و آب خنک می شود.

پکینگ های مختلف برج خنک کننده

پکینگ در هر شکل و اندازه ای وجود دارد و مهم است که بدانید چه زمانی و کجا از چه نوعی باید استفاده کنید. این امر از اهمیت ویژه ای در هنگام تعویض بسته بندی برخوردار است، که در طول عمر برج خنک کننده تاثیر بسیار زیادی می گذارد. از لحاظ قدمت، پکینگ برج خنک کننده در شکل ها و ابعاد مختلف با استفاده از چوب با تراش کاری ساخته می شد. امروزه، ترکیبات کربنی مانند پلی کربنات و یا پلی وینیل کلراید (PVC) برای ساخت این بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرد. پکینگ های پلاستیکی مزایای زیادی نسبت به سایر اجناس دارد، به عنوان مثال یکی از مهم ترین مزیت های آن کارایی بالا تر آن است، همچنین باعث کاهش اندازه مورد نیاز برای یک برج خنک کننده می شود و وزن سبک آن باعث می شود کار کردن با آن راحت تر باشد، که این موراد باعث می شود جابه جایی و نظافت آن ها راحت تر باشد. در حالی که نظافت پکینگ های چوبی معمولاً در همان مکان نصب شان انجام می شد.

انواع پالرینگ

پکینگ PP و PVC نیز در برابر فرسایش بسیار مقاوم است، زیرا از طریق تعداد زیادی از نقاط اتصال به یک دیگر اتصال پیدا کرده اند و به دلیل ویژگی های ذاتی PVC و PP در برابر آسیب UV ، شیمیایی و باکتریایی، عمر طولانی را نسبت به سایر نوع ها ارائه می دهد.

پکینگ برج خنک کننده یا به صورت بسته های Spalsh در بلوک ها یا ورق ها و یا شبکه های PP قابل انعطاف ساخته می شود. بلوک های بسته بندی را می توان به روش های مختلفی مونتاژ کرد. این موارد شامل ، جوشکاری یا چسباندن ورق ها به یک دیگر یا استفاده از میله و اتصال برای متصل کردن آن ها در یک بلوک است. ورق های جوش داده شده موردی مناسب تر و سازگار تر با محیط زیست برای ایجاد بسته بندی محسوب می شوند. بسته هایی که با استفاده از میله ساخته می شوند، به مرور زمان شکل خود را از دست می دهند و از مکعب به شکل متوازی الاضلاع تغییر می کنند و باعث ایجاد ناکار آمدی در بسته بندی می شوند. در بسته های نگهداری شده در سبد، معمولا سبد ها با استفاده از سیم های پلاستیکی پوشیده می شوند که با گذشت زمان تخریب می شود و این سیم که باعث خوردگی برج می شود، در معرض دید قرار می گیرند.

چه عواملی نوع پکینگ را تعیین می کنند؟

روند و نحوه ی طراحی مهم ترین عواملی هستند که در تعیین نوع بسته بندی به آن ها توجه می شود. این فرآیند کیفیت و درجه حرارت آب را نیز تعیین می کند. در مناطق که آب دارای املاحی است که احتمال رسوب دارند باید اطمینان حاصل شود که بسته بندی به واسطه این رسوبات مسدود نشده و عملکرد آن را کاهش نمی دهد. برای آب هایی که آلوده کم و یا متوسط دارند​​، جریان عمودی، یا متقاطع بزرگتر از جمله گزینه هایی است که می تواند انتخاب شود. برای آب هایی که به شدت آلوده هستند ، باید از شبکه یا پاشش مورب استفاده شود. در صورت که پاشش مورب کوچک کار آمد نباشد لازم است که از پاشش های مورب بزرگتری استفاده شود.

نکاتی در مورد اندازه های فلوت

معمولا به دهانه های پکینگ برج خنک کننده، فلوت گفته می شود. که آن ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که به طور معمول از 12 میلی متر تا 38 میلی متر متغیر هستند. هر چه اندازه فلوت کوچک تر باشد، مقدار سطح در متر مربع بیشتر خواهد بود، بنابراین فضای عبور آب بزرگ تر می شود، و در هر متر مربع حرارت بالقوه بیشتری ایجاد می کند. در بسته بندی متقاطع، فلوت ها به صورت مورب در مقابل یکدیگر قرار می گیرند تا سطح کل بیشتر شود. در پره های عمودی ، همان طور که از نامش پیداست، فلوت ها به صورت عمودی قرار می گیرند. این حالت نصب امکان جریان راحت تر آب آلوده را فراهم می کند.

دمای آب

طراحی برج

هر گاه دمای آب برگشتی زیاد باشد( معمولاً بیش از 80 درجه سانتی گراد )، بسته های مخصوص دمای بالا در دسترس هستند. این موارد باید همیشه مورد آزمایش قرار گیرند که این اطمینان حاصل شود که دمای بالا نمی تواند این نوع بسته را ذوب کرده و باعث شود که یکپارچگی خود را از دست بدهد.

نوع پکینگ استفاده شده باید متناسب با نوع برج باشد. به عنوان مثال، برج های خنک کننده جریان متقابل نیاز به بسته بندی جریان متقاطع دارند و به همین ترتیب، برج های خنک کننده جریانی نیاز به بسته بندی هایی دارند که برای برج خنک کننده با دو شاخه اجباری یا پیش راننده القایی طراحی شده باشد. استفاده از بسته بندی نادرست می تواند به طور جدی عملکرد سیستم را مختل کند و در صورت هدایت آب از طریق بسته به سمت غلط باعث بروز سرریز می شود.

درک وظیفه برج خنک کننده هنگام بررسی بسته بندی مهم است. نوع طراحی باید بر اساس بسته اصلی مشخص شده باشد. اگر بسته نصب شده شما مسدود شده باشد، اطمینان از اینکه بسته تعویضی حداقل این وظیفه اصلی را می تواند به خوبی انجام دهد، بسیار مهم است. البته می توان با تعیین اندازه کمتری از فلوت، عملکرد برج خنک کننده را افزایش داد و به نوبه خود، با استفاده از اندازه فلوت بزرگ تر، عملکرد را کاهش داد. در بعضی موارد، افزایش عمق بسته بندی نیز وجود دارد بنابراین عملکرد سیستم بیشتر می شود.

بر خلاف تصور عمومی، تعویض بسته برج خنک کننده OEM با یک بسته عمومی لزوما عملکرد سیستم را کاهش نمی دهد. تا زمانی که بسته بندی جایگزین همان سطح انتقال حرارت را ارائه دهد و برای طراحی برج مناسب باشد، کاملاً قابل قبول است و در برخی موارد جایگزین بسته بندی OEM با یک نوع عمومی مناسب است.

تعمیر و نگهداری، تمیز کردن و تعویض پکینگ برج خنک کننده

اطمینان از عملکرد پیکینگ برج خنک کننده برای عملکرد کلی برج خنک کننده بسیار مهم است. بسته فلوت بستر مناسبی برای تولید باکتری های مضر است. بسته باید به طور منظم از طریق برداشتن یا از طریق بازرسی های لازم، بررسی شود تا میزان مقیاس گذاری و رسوب گذاری بررسی شود. با توجه به نوع طراحی که دارد نیاز است در بعضی مواقع تمیز شود و در صورتی که آلودگی بیشتر باشد نیاز است که به صورت کامل تعویض گردد.

نصب بسته بندی مدولار، که به راحتی برداشته می شود، تمیز کردن و جایگزینی در آینده را بسیار آسان تر می کند. بسته بندی مدولار را می توان در هر برج خنک کننده نصب کرد، صرف نظر از بسته بندی OEM. به عنوان مثال، برخی از برج های خنک کننده متقاطع دارای ورق هایی از بسته بندی روی آشیانه های خود هستند که پس از تمیز کردن، جدا کردن و نصب مجدد آن دشوار است. وزن سبک، جریان متقاطع ، بسته بندی مدولار نه تنها عملکرد سیستم را حفظ می کند بلکه باعث می شود تعمیر و نگهداری از تجهیزات، تمیز کردن و تعویض در صورت لزوم راحت تر باشد.

بسته بندی برج خنک کننده در نهایت نیاز به تعویض دارد. با فشار آوردن به خنک کننده با کار زیاد، ممکن است که خنک کننده بیش از حد آلوده شود تا از طریق آسیب شیمیایی و اشعه ماورا بنفش و همچنین تمیز کردن در یک دوره پایدار، سست یا شکننده شود. بسته بندی همچنین می تواند از طریق فرآیند برداشتن و تحت فشار قرار گرفتن آسیب ببیند. همان طور که قبلاً بحث شد ، اطمینان حاصل کنید که بسته بندی جایگزین برای برج خنک کننده مناسب است و انتقال گرمای مورد نیاز را به خوبی انجام می دهد. اگر بسته بندی قبلاً جایگزین شده باشد، لازم است با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که بسته جدیدی که در آن قرار دارد، مناسب است و نیاز نیست که جایگزینی صورت بگیرد.

تعویض بسته بندی همچنین این فرصت را فراهم می کند تا در صورت لزوم به بسته بندی کار آمد تر یا در صورت آلودگی خاص آب، بسته مشبک باز را بررسی کنید. یک بسته فلوت باریک با شدت رسوب بالا به مراتب کارایی کمتری نسبت به یک نوع شبکه ای یا بسته فلوت بزرگتر دارد که رسوب نمی کند. هنگامی که بسته بندی برداشته می شود، همچنین فرصتی عالی برای نصب یک سکوی پاک و ایمن دائمی فراهم می کند. این یک شبکه باز GRP دائمی است که در زیر لایه زیرین بسته بندی نصب شده است. این نه تنها به کارمندان اجازه می دهد تا مطابق با دستورالعمل کار در ارتفاعات با خیال راحت در ارتفاعات  کار کنند ، بلکه از طریق توزیع وزن آن به طور مساوی بر روی برج ، پشتیبانی بهتر از بسته را نیز فراهم می کند. این به نوبه خود باعث افزایش طول عمر بسته می شود.

.

سطح انتقال حرارت هر برج خنک کننده برای عملکرد آن حیاتی است. در مورد یک برج خنک کننده مدار باز، انتقال حرارت پکینگ توسط برج خنک کننده انجام می شود. مهم است که هنگام تعویض مناسب ترین بسته برج خنک کننده انتخاب شود تا حداقل وظیفه طراحی برج خنک کننده حفظ شود. کیفیت آب، درجه حرارت آب و طراحی برج خنک کننده، انتخاب بسته و همچنین ملاحظات مربوط به حذف و نگهداری را تعیین می کند. استفاده از ماده بسته بندی ضد لژیونلا محافظت بیشتری را در مناطقی از برج خنک کننده که تصفیه آب به آن نمی رسد، فراهم می کند اما جایگزین یک برنامه تصفیه آب مناسب نیست. اگر مشخص نیست که بسته بندی موجود بسته اصلی است، لازم است تا بررسی های لازم را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که بسته جایگزین شده دفع حرارت را به خوبی انجام می دهد. این امر همچنین باید در هنگام بهبود عملکرد برج خنک کننده نیز وجود داشته باشد.

 

مشاوره خرید پکینگ برج خنک کننده

در صورتی که در خصوص انتخاب و همچنین قیمت پکینگ برج خنک کننده سئوالی دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید. کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید.
به بالای صفحه بردن