بلاگ

برج خنک کننده | کولینگ تاور | برج خنک کن

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده که به کولینگ تاور یا برج خنک کن هم شناخته می شود وسیله ای است که توسط آن آب را خنک می کنند.

برج خنک کننده (کولینگ تاور یا برج خنک کن) گرمایی که توسط کندانسور تولید شده را به محیط آزاد منتقل می کند. آب گرم خارج شده از کندانسور به وسیله پمپاژ به بالای برج رفته و از آنجا به تشتک برج سرریز می شود. آبی که گرم شده، برای خنک شدن به برج خنک کننده باز می گردد. گردش آب در برج انجام شده و از بالای برج به پایین ریخته می شود. آب، در حین سقوط از درون پوشش های داخلی برج با هوا تماس داشته و گرمای خود را به هوا منتقل می کند.

برج خنک کننده دارای سیستم توزیع و پخش آب گرم بوده که موجب پاشیدن آب روی شبکه مشبک نزدیک به هم (که آکنه یا پرکننده نامیده می شوند) به صورت یکنواخت می شود. پرکننده ها آبی که از بالای برج سرازیر شده را با هوای عبوری از میان آن کاملاً مخلوط می کنند؛ به صورتی که به شکل قطره ای از یک آکنه به سطح یک آکنه دیگر توسط نیروی ثقل خود می ریزد. اگرچه در برج خنک کننده کمی انتقال حرارت از آب به هوا وجود دارد ولی به طور تقریبی اثر خنک کنندگی برج تماما از تبخیر قسمتی از آب اسپری شونده در برج حاصل می شود. بخار حاصله از عملیات تبخیر در برج، توسط جریان هوای ایجاد شده توسط یک دمنده، از برج خنک کننده خارج می شود. با توجه به افزایش دما و رطوبت هوای خروجی از برج، مشخص است که میزان تأثیر برج خنک کننده تا حد بالایی به درجه حرارت مرطوب هوای ورودی وابسته است و با افزایش آن کاهش می یابد. عوامل دیگری نیز هستند که عملکرد برج خنک کننده را تحت تأثیر قرار می دهند که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 • سطح و زمان تماس آب و هوا در برج خنک کننده

 • سرعت هوای عبوری از برج خنک کننده

 • هم سو و غیر هم سو بودن جریان هوا نسبت به سطح تماس آب

برج خنک کن | برج خنک کننده | کولینگ تاور

سطح تماس آب با هوا شامل موارد زیر می شود:

 • سطوح خیس شده در برج خنک کننده

 • سطح آب در تشتک برج خنک کننده

 • سطح کلی قطرات پاشیده شده در برج خنک کننده

 

خواندن این مطلب را نیز پیشنهاد می‌کنیم:  معرفی انواع برج خنک کننده

پایین ترین دمایی که می شود آب را به آن رساند، دمای مرطوب هوای ورودی برج خنک کننده می باشد، که در آن شرایط هوای خروجی از بخار آب اشباع است. البته اغلب دمای آب خروجی از برج خنک کننده 4 تا 5.5 درجه سانتی گراد از دمای مرطوب هوای ورودی بیشتر است. در نتیجه دمای هوای خروجی از برج خنک‌کن، همیشه از حالت اشباع مقداری پایین تر می باشد.

نکته ای در اینجا قابل ذکر است این است که هر چه دمای مرطوب هوای ورودی برج خنک کننده کمتر باشد موجب افزایش راندمان برج می شود. در نتیجه می تواند نتیجه گرفت که در مناطق با رطوبت بالا کندانسور آبی مقرون به صرفه نبوده و استفاده از کندانسور هوایی مطلوب تر است.

 • نزدیکی (Approach): اختلاف دمای آب خروجی از برج و دمای مرطوب هوای ورودی به برج خنک کن را گویند. با بزرگ تر کردن برج خنک کن و یا انتخاب پرکننده های بیشتر، می توان مقدار نزدیکی را کمتر کرد. در موارد متعارف مقدار نزدیکی حدود 7 درجه فارنهایت بوده، اما می توان این مقدار را به حدود 5 درجه فارنهایت رساند.
 • دامنه (Range): درجه حرارت آب عبوری از برج خنک کن را دامنه می نامند.
 • چگونگی محاسبه بار برج: با اندازه گیری دبی آب برج خنک کن و دمای آب و خروجی برج، می توان بار یک برج خنک کن را بدست آورد:
  بار برج kw  = دبی آب kg * 4.19 kj/kg * (دمای آب ورودی c – دمای آب خروجی  c )

معرفی اجزای اصلی برج خنک کن :

 • بدنه و پوسته Casing – Frame :

  برج های خنک کننده اغلب در ساختار خود بدنه ای دارند که از آن ها محافظت کرده و فن ها، موتورها و اجزای دیگر را پوشش می دهد.

 • واسطه های انتقال حرارت Fill:

  در داخل هر برج خنک کن واسطه های برای انتقال حرارت وجود دارد که آکنه یا لاپرکن نام دارند. این قطعات وظیفه ریز کردن قطعات آب را به عهده دارند تا سطح انتقال حرارت افزایش یافته و انتقال حرارت بین هوای ورودی و آب به سادگی انجام گیرد. جنس آکنه ها بیشتر از پلاستیک یا چوب است. در انتخاب آکنه ها باید به سطح تماس آب و هوا برای نسبت های بالای انتقال حرارت و انتقال جرم دقت کرده و همچنین مقاومت آکنه در برابر جریان هوا را مدنظر داشت. در برج خنک کننده از دو نوع آکنه استفاده می شود که عبارتند از : فیلمی و ترشحی

 

پرکننده فیلمی  (Film Packing): در این مدل از آکنه، در اثر جریان آب، سطح وسیعی روی تیغه ها به وجود می آید.

پر کننده ترشحی (Splash Packing): در این مدل آکنه، بر اثر برخورد آب با تیغه ها و پخش شدن آن، آب به صورت قطره قطره درآمده که باعث ایجاد سطحی وسیع می شود.

حوضچه آب خنک (Cold Water Basin) : حوضچه آب خنک در پایین کولینگ تاور جای گرفته است و آب خنک فرود آمده از پخش کننده ها را جمع آوری می کند. اغلب حوضچه ها یک چاهک برای تخلیه آب خنک دارند.

قطره برگردانها یا حذف کننده ها (Drift Eliminator) : این قطعات، قطره های آب موجود در بخار را به تله انداخته تا وارد اتمسفر نشوند. با این کار، از خارج شدن قطرات آب به وسیله کشش هوا از کولینگ تاور جلوگیری می شود. جنس تیغه ها معمولاً از فلز، چوب یا پلاستیک بوده و به گونه ای نصب می شوند که با افق، زاویه ای 45 درجه داشته باشند.

ورودی هوا (Air Inlet) : ورودی هوا دریچه ای برای ورود هوا به کولینگ تاور است. ایر اینلت می تواند در طرح های متقاطع در بالا قرار گرفته و یا در طرح های متقابل در قسمت پایین کولینگ تاور جای گیرد.

کرکره ها (Louvers) :وظیفه کرکره ها در کولینگ تاور ها پخش کردن جریان هوا به صورت نسبی بر روی سینی ها و نگه داشتن آب است. معمولاً کولینگ تاور های با جریان متقابل نیازی به کرکره ندارند.

نازل ها (Nozzles): نازل ها آب را به حالت اسپری روی سینی می پاشند که این توزیع یکنواخت باعث می شود که سطوح سینی ها به خوبی خیس شوند. نازل ها در طرح های اسپری مربعی یا گرد وجود داشته و یا قسمتی از یک جزء دوار می باشند که در کولینگ تاور های متقاطع دیده می شوند.

فن ها (Fans)فن ها روی بدنه کولینگ تاور سوار شده و آب پاشیده شده توسط نازل ها بر روی صفحه پایینی را خنک می کنند. فن جریان محوری سانتریفیوژی در کولینگ تاور استفاده می شود. به طور معمول، از فن محوری در برج های با جریان هوای دمیده و از فن محوری و سانتریفیوژی در برج های با جریان هوای مکیده شده استفاده می شود.

خواندن این مطلب را نیز پیشنهاد می‌کنیم:  عملکرد برج خنک کننده چگونه است؟

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه