انواع پالرینگ

پالرینگ چیست و چه کاربردی دارد

پال رینگ ها: ساخته شده با مواد مختلف، مورد استفاده در کاربردهای گسترده

پال‌ رینگ‌ها رایج‌ترین فرم به کار رفته از پکینگ تصادفی هستند. آنها از فلز، پلاستیک و سفال (سرامیک) ساخته می‌شوند. کاربردهای متنوعی نیز دارند. متخصصین ما مفیدترین اطلاعات را درباره پال‌رینگ‌ها از طریق این بلاگ در مارال پکینگ پال‌رینگ‌ به شما ارایه خواهند کرد.

پال رینگ چیست؟

همان گونه که در بالا گفته شد، پال‌رینگ‌ها یک پکینگ تصادفی از نوع حلقوی با یک پیشینه موفق و یک مبنای گسترده جهانی هستند. آنها تلاش می‌کنند استفاده از پکینگ را با قطع جریان به وسیله ایجاد تعداد بیشتری از لبه‌ها افزایش دهند در حالی که حجم خود محیط پکینگ رینگ را کم می‌کنند. پال‌رینگ‌ها ابعاد استوانه‌ای یکسانی دارند اما ردیف‌های پنجره‌ای نیز دارند که اندازه مساحت سطح را افزایش می‌دهند. آنها برای افت کم‌فشار و کاربردهای توان بالا ایده‌آل هستند. آنها از وضعیت تصادفی و حفظ نسبت بالای مایع برخوردارند که سبب تقویت جذب بالا می‌شود به ویژه اگر نرخ واکنش کند باشد. ساختار ضربدری پال‌رینگ‌ها سبب پایداری مکانیکی آنها شده و برای بسترهای فشرده عمیق ایده‌آل است.

پالرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

پال‌رینگ‌ها برای چه به کار می‌روند؟

پال‌رینگ‌ها در حوزه‌های مختلفی به کار می‌روند از جمله:

  • تفکیک و جذب متفاوت
  • سرویس‌های جذب و استریپینگ
  • استریپینگ بخار
  • برج‌های خاموش کننده
  • خنک‌سازی تماس مستقیم
  • برج‌های واکنش
  • ستون‌های تقطیر
  • برج پکینگ

پال‌رینگ‌های پلاستیکی

پکینگ تصادفی به مدت بیش از پنجاه سال برای تقویت بازده برج خنک کننده به کار رفته است.

در مقایسه با پکینگ با عملکرد بالا، پال‌رینگ‌های پلاستیکی نسبت به کیفیت توزیع مایع حساسیت کمتری داشته و زمان نگه‌داشت و ماندگاری بالاتری دارند. هرچند پال‌رینگ‌های پلاستیکی، مشخصات با عملکرد بالا ندارند، به دلیل کارایی خود شناخته شده‌اند.

پال‌رینگ‌های پلاستیکی را به عنوان نوعی از پال‌رینگ‌ها، می‌توان به شکل‌های متفاوت برای کاربردهای مختلف ساخت. برای مثال در کاربردهای تفکیک‌کننده‌های گاز و مایع، محبوبیت روزافزونی دارند. آنها مقاومت شیمیایی، پایداری دما و استقامت مکانیکی عالی دارند. آنها از پال‌رینگ‌ پلی‌پروپیلنی، پال‌رینگ‌ پلی‌اتیلنی، پال‌رینگ‌ RPP، پال‌رینگ‌ PVC، و پال‌رینگ‌ CPVC تشکیل می‌شوند.

ترکیب پال رینگ های پلاستیکی با پال‌رینگ‌ سرامیکی و پال‌رینگ‌ فلزی متفاوت است. دو سطح از پنجره‌ها روی دیواره‌ استوانه‌ها و زبانک‌ها (ligules)، محورهای حلقه را روی دیواره استوانه‌ها برای حلقه فلزی و سرامیکی خم می‌کنند. دیواره استوانه پلاستیکی با دو لایه پنجره فیت می‌شوند و انگشتانه‌ها (finger) یا توری‌ها به سمت داخل خم می‌شوند و اشکال مختلفی را شکل می‌دهند. بازده جابجایی پال‌رینگ‌ از حلقه‌ای با شرایط ترکیب یکسان، 50 درصد بیشتر است. در ضمن فشار جرم در فراوری یکسان، نصف رینگ راشینگ (Raschig ring) است. علاوه بر این، بازده انتقال تا 20% افزایش خواهد یافت.

پال‌رینگ‌‌های فلزی

پال‌رینگ‌‌های فلزی نوع مهمی از پال‌رینگ‌‌ها هستند. پال‌رینگ‌‌های فلزی را می‌توان در اندازه‌های مختلف سفارشی تولید کرد. آنها در محیط‌های خشن، در مقایسه با پال‌رینگ‌‌های پلاستیکی نسبت به خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم‌ترند. پال‌رینگ‌‌های فلزی اساسا از فولاد کربن‌دار، فولاد گالوانیزه، و سایر فلزات تهیه می‌شوند. دو لایه پنجره روی دیواره استوانه در نزدیکی پال‌رینگ سرامیکی وجود دارد. و پنج زبانه در هر ورق وجود دارد که در محور حلقه، به سمت داخل خم می‌شود.

پال‌رینگ‌‌های فلزی در برج‌های خاموش‌کننده، خنک‌کننده تماس مستقیم، تفکیک فشار جوی، و کاربردهای جذب مورد استفاده قرار می‌گیرند که در خلا رخ می‌دهد و برای افت کم‌فشار و کاربردهای استریپینگ بخار مهم است.

پالرینگ فلزی

خلاصه ویژگی‌های پال‌ رینگ‌‌های فلزی

1- افت کم‌فشار

2- ظرفیت بالا برای بارگذاری و گذار

3- انعطاف زیاد و کارایی بالا برای تفکیک مایع و گاز

4- مقاومت به خوردگی و زنگ‌زدگی

5- مقاومت به مواد اسیدی، قلیایی، نمکی، و سایر مواد شیمیایی

6- مقاومت به دما

7- بازده مکانیکی بالا و خطر پایین شکستگی

8- اندازه‌های مختلف و اندازه‌های خاص

پکینگ پال‌رینگ: پکینگ پال‌رینگ در برابر پکینگ رینگ راشینگ

پکینگ پال‌رینگ شکل نوینی از فیلر است که می‌توان به عنوان یک برج گاززدایی ( degassing) برای دی‌اکسید کربن، برج‌های تماسی ازن و غیره به کار برد. اما بین پکینگ پال‌رینگ و رینگ‌های راشینگ تفاوت بزرگی وجود دارد:

برای رفع برخی ضعف‌های عمده پکینگ رینگ‌های راشینگ، پکینگ پالرینگ بهبود یافته است. این یک پنجره کوچک مستطیلی هشت لایه روی دیواره رینگ راشینگ معمولی است. در میانه رینگ، تیغه‌های پنجره‌ای کوچک وجود دارد و لایه‌های بالا و پایین قرار گرفته‌اند. مواد پکینگ پال‌رینگ شامل پکینگ باوئر پلی‌پروپیلین و پکینگ پال‌رینگ سرامیکی است.

پکینگ پال‌رینگ از جریان‌های بزرگ، مقاومت پایین، بازده تفکیک بالا و انعطاف عملیاتی گسترده بهره می‌برد. پکینگ پال‌رینگ برخلاف رینگ راشینگ از ظرفیت ساخت بالا، مقاومت زیاد، و انعطاف عملیاتی وسیع برخوردار است. فعالیت آن تحت شرایط عادی می‌تواند 50%-100% بیشتر از رینگ راشینگ باشد، و نسبت کاهش فشار را می‌توان تنظیم کرد. یک پال‌رینگ برای تقریبا 20%-40% از حجم پکینگ رینگ لاسی امکانپذیر است.

برج گاززدای پال‌رینگ

گاززدا به کربن‌زدا (decarbonator) در فراوری آب گفته می‌شود که در آن دی‌اکسید کربن تا حد زیادی از آب استخراج می‌شود. حضور عنصر قلیایی در آب نقش مهمی ایفا می‌کند. آب قلیایی شروع به رسوب کرده و لوله‌های بویلر را مسدود می‌نماید.

این فرایند بعد از آن رخ می‌دهد که مبدل کاتیون دی‌اکسید کربن را به طور مکانیکی حذف می‌کند. آب حاوی بی‌کربنات‌ها پس از عبور از مبدل کاتیون به اسید کربنیک تبدیل می‌گردد. اسید کربنیک به آسانی به آب و دی‌اکسید کربن تجزیه می‌شود.

این دی‌اکسید کربن را می‌توان از طریق دمش جریان مخالف هوا روی جریان آب به طور مکانیکی با گاززدا تفکیک کرد. گاززدا راهکاری ساده با یک برج رینگ راشینگ است که اجازه می‌دهد آب به دلیل سطح بالای پکینگ به شکل قطرات درآید و دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود. هوای خارج شده از زیر، دی‌اکسید کربن را به بالای گاززدا حمل می‌کند. برای کاربرد بیشتر، آب گاززدایی شده در مخزن ذخیره می‌شود.

چرا گاززدا؟

اصطلاح «گاززدایی شده» به حذف دی‌اکسید کربن از آب اطلاق می‌شود که در غیر این صورت وارد مبدل آنیون شده و آن را پر می‌کند. دی‌اکسید کربن قابل توجه بوده و مقدار رزین افزایش می‌یابد و بنابراین هزینه سرمایه و هزینه بازگشتی تولید قلیا زیاد می‌شود. مقیاس آنیون با گاززدا کاهش می‌یابد. پس از RO، گاززدا برای حذف دی‌اکسید کربن تولید شده قبل از فراوری بیشتر نصب می‌شود.

در این بلاگ تلاش کردیم درک ساده‌ای از پالرینگ‌ها به شما ارایه کنیم. با مطالعه این بلاگ، دریافتید که پال رینگ ها رایج‌ترین شکل پکینگ تصادفی در جهان هستند. آنها از مواد مختلفی تولید شده و بازه کاربرد وسیعی دارند. اما می‌توانید مطالب بیشتری درباره کاربرد آنها بیابید. گروه ما اطلاعات دقیق بیشتری در رابطه با کاربرد پال‌رینگ‌ها و نکات بیشتری که ممکن است نیاز داشته باشید عرضه می‌کنند. در تولیدی مارال پکینگ پالرینگ تمامی پاسخ‌ها درباره پال‌رینگ‌ها را از متخصصین ما دریافت نمایید.

منبع: linquip.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن